…i nagle, w  jednej chwili jesteś w bardzo ciemnym miejscu. Nie ma tu światła. Nie ma powietrza. Nie ma nadziei. Nie ma nikogo kto mógłby Ci pomóc. Skąd się tu wziąłeś? Nie pamiętasz. Pamiętasz tylko, że kiedyś, dawno,  coś bardzo Cię bolało. Potem nie bolało. A teraz znów boli.

 

W niezwyczajnym świecie odurzenia jest tyle iluzorycznej obietnicy, że czasem trudno jest się jej oprzeć więc próbujesz, a potem nagle zaczyna się gruba jazda w dół. Dziś wiesz, że to nie dzieje się nagle, ale czy wiedziałbyś to gdybyś znalazł się po drugiej stronie tej rwącej, nieprzewidywalnej rzeki?

 

Większość ludzi uważa, że narkotyki  ich nie dotyczą.

Nie dotyczą ich dzieci.

 

Nie dotyczą nikogo z bliskich, bo jesteśmy wszyscy porządnymi ludźmi.

 

Sądzą, że profilaktyka jest dla grup ryzyka.

 

A co jeśli powiemy Wam, że każdy może znaleźć się w grupie ryzyka i że podstawą profilaktyki jest świadomość? Podstawą profilaktyki jest wiedzieć.

 

Ale co wiedzieć?

 

Jakie narkotyki krążą w naszym mieście?

 

Kto handluje w szkole Twego dziecka?

 

Jak wygląda marihuana?

 

To wszystko wiesz lub możesz łatwo sprawdzić wpisując narkotyki – wygląd i wchodząc w grafiki na Google, a dziecku możesz powiedzieć – nie bierz! To zło! To gówno! Śmierć!

 

Powinniśmy wiedzieć co innego. Powinniśmy wiedzieć jak to się dzieje, że „porządny dzieciak”, porządny człowiek”, „porządna matka” zaczyna szukać iluzorycznych światów.

 

Czego tam szukają?

Po co sobie to robią?

I co my wszyscy mamy z tym wspólnego?

 

O tym jest ten spektakl. O drodze, którą po kropelce wsącza się w nasze życie cicha zguba. Aby pokonać wroga trzeba go poznać – tak stoi zapisane w dawnych strategiach wojny. Czasami jednak lepiej to zrobić zanim zaatakuje.  Dlaczego? Bo wróg osacza czasem dużo wcześniej niż otwarcie atakuje. 

 

Obserwuj. Oddychaj. Bądź obecny. Czuwaj i czuj.

Teatr Planeta M

teatr słupsk, teatr, teatr dla dzieci słupsk, teatr dla dzieci